19 sierpnia 2018
Zakup każdego psa wiąże się z dużą odpowiedzialnością. Jest decyzją, która zaważy na Twoich najbliższych kilkunastu latach. Musi być to zatem mądra i przemyślana decyzja całej Twojej rodziny, a nie
Mały Bichon Frise w domu – jak się przygotować?

Zakup każdego psa wiąże się z dużą odpowiedzialnością. Jest decyzją, która zaważy na Twoich najbliższych kilkunastu latach. Musi być to zatem mądra i przemyślana decyzja całej Twojej rodziny, a nie spontaniczny zakup. Jeżeli planujesz nabycie szczeniaka rasy Bichon Frise, wiedz że jest to rasa wymagająca, a jej szczeniaki są żywiołowe, potrzebujące wiele uwagi i miłości. Będziesz musiał wykazać się cierpliwością i najprawdopodobniej czeka Cię kilka pierwszych nie do końca przespanych nocy. Dobrze, jeśli przynajmniej podczas kilka pierwszych dni piesek nie będzie zostawał sam, aby się zaaklimatyzować w nowym otoczeniu, z nowymi osobami. To również dla niego duże przeżycie i nowe doświadczenie. Jeżeli macie taką możliwość – na pierwszy tydzień postarajcie się o urlop.

 

Inną sprawą jest przygotowanie domu jeszcze przed przyjazdem Bichona do niego.

Wiedz, że szczeniaki w hodowlach są traktowane z wyjątkową troską (mam u na myśli hodowle legalne, zarejestrowane w Związku Kynologicznym). Od narodzin mają najczęściej wydzielone miejsce/kojec w którym przebywają wraz ze swoją mamą. Naturalnie z czasem tą przestrzeń mają powiększaną, ale nigdy nie jest tak, że są puszczane po całym domostwie, gdyż zagraża to jego bezpieczeństwu. Zatem Wasz dom/mieszkanie jest najczęściej jego pierwszym doświadczeniem, kiedy to beztrosko piesek może biegać i poznawać nowe otoczenie. Niech nie dziwi Was fakt, że będzie chciał zajrzeć w każdy (dosłownie) kąt. Poza pozytywnymi wrażeniami musisz zadbać przede wszystkim o bezpieczeństwo swojego Bichonka. Jest jak małe dziecko wymagające Twojej opieki i troski, tylko nieokiełznane i gryzące, ponieważ świat poznaje przez jego smakowanie (podobnie jak u ludzi).

 

BEZPIECZEŃSTWO SZCZENIĘCIA - PRZYGOTUJ MIESZKANIE/DOM

 

Przejdź się po nim i sprawdź, co powinieneś przed szczeniakiem pochować.

Z pewnością wszelkie przewody i gniazdka elektryczne z wystającymi wtyczkami – trzeba je zabezpieczyć w taki sposób, aby piesek się do nich nie mógł dostać. Można tymczasowo czymś zagrodzić. Gdyby się do nich dobrał, skutki byłyby tragiczne. Mnie przydały się w tym celu plastikowe pokrywki od pudeł z Ikea.

 

Jeśli Twój dom posiada piętra – zabezpiecz wejście na schody. Co prawda Twój mały 2-miesięczny Bichon nie będzie umiał jeszcze się po nich wdrapać, ale bardzo szybko podrośnie i nim się obejrzysz – ten moment nastąpi. Zabezpieczamy zatem wejście na górę (najlepiej jakąś bramką, barierką – w sklepach są różne rodzaje) i wszelkie przestrzenie w balustradach, pomiędzy szczeblami – w taki sposób, aby uniemożliwić ciekawemu pieskowi przedostanie się pomiędzy nimi i ewentualny upadek i urazy.

 

Rośliny – najlepiej, aby znalazły się wszystkie poza zasięgiem pieska, tym bardziej te, które są trujące. W innym razie piesek będzie nimi żywo zainteresowany, będzie chciał je posmakować i chętnie też zajrzy do ziemi, którą ochoczo rozniesie na swoim pyszczku po mieszkaniu.

 

Ostre kanty mebli i innych elementów w naszym otoczeniu mieszkalnym – te również trzeba dobrze zabezpieczyć. Bichony to bardzo żywiołowe pieski, chętnie biegają (i to bardzo szybko), a rozpędzone potrafią wpaść beztrosko na różne przedmioty. Zadbaj więc o to, aby podczas takiej zabawy Twojemu Bichonowi nic nie groziło.

 

Nocą i podczas Twojej nieobecności w domu, ciekawskiemu szczeniakowi należy stworzyć takie warunki, aby był bezpieczny. Pomyśl o wydzieleniu mu niedużej przestrzeni, wolnej od niebezpiecznych elementów, lub nad zakupem jakiegoś kojca (pamiętaj, aby był dość wysoki, bo Bichony naprawdę wysoko skaczą) lub nawet klatki (tzw. kennel), która doskonale sprawdza się, kiedy nasze mieszkanie nie pozwala na dowolność i wydzielenie właściwego miejsca. Stosunkowo duża zapewni naszemu maluchowi odpowiednią swobodę poruszania i przede wszystkim bezpieczeństwo podczas tych kilku godzin Twojej nieobecności.

 

HIGIENA I PIELĘGNACJA SZCZENIĘCIA

 

Maty do nauki czystości

Optymalnym momentem na otrzymanie szczeniaka przez jego nowych właścicieli, powinien być 8-10 tydzień jego życia. To jest jeszcze taki czas, kiedy piesek siusia nie zawsze na matkę. Naturalnie był tego uczony i wie, że tak nie powinien, ale nie zawsze zdarza mu się o tym pamiętać, lub zwyczajnie dobiec do wyznaczonego miejsca.

Zatem do listy zakupów dopisz koniecznie:

- dużą ilość specjalnych matek do nauki czystości

- ręczniki papierowe (do wycierania pozostałych miejsc).

Szczeniaki nie potrafią jeszcze kontrolować i trzymać moczu. Trzeba mieć to na uwadze. Najlepiej rozłożyć kilka matek w różnych miejscach, a kiedy piesek zrobi siusiu poza matką – nie bić go - tylko przełożyć malucha w tym momencie na matkę, aby wiedział, że to właśnie ona służy temu celowi. Z czasem piesek zrozumie i przywyknie.

 

Kosmetyki do kąpieli

Skóra i włos Bichona jest bardzo delikatna i skłonna do podrażnień, dlatego zaopatrzcie się w odpowiednie kosmetyki. Szampon powinien być dedykowany dla wrażliwych szczeniąt, najlepiej hypoalergiczny,  bez barwników, bez parabenów, dobrze nawilżający (gdyż włos Bichona ma skłonność do przesuszania). Dobrze będzie jeżeli znajdziecie taki, który dodatkowo nie szczypie w oczy. Odżywka (konieczna) do spłukiwania głęboko nawilżająca, również przeznaczona dla szczeniąt wrażliwych, hypoalergiczna, bez barwników itp.

 

Akcesoria do pielęgnacji włosa

Włos pieska rasy Bichon Frise wymaga dokładnej pielęgnacji i częstego, systematycznego czesania.

Nieodzownym elementem każdego właściciela Bichona jest PUDLÓWKA.

Dla wieku szczenięcego wystarczy pudlówka średniej wielkości o miękkiej lub średniej twardości i długimi igłami.

 

KARMY DLA SZCZENIĘCIA BICHON FRISE

 

Z uwagi na biały i delikatny włos Bichona karma powinna być odpowiednia dla takich ras. Dobra karma jest szczególnie ważna w okresie wzrostu i dojrzewania szczenięcia i powinna zapewniać mu najlepsze odżywianie oraz pełny i bogaty kompleks witamin. Poniżej cechy, jakimi powinna charakteryzować się taka karma:

- przeznaczenie dla szczeniąt małych ras (PUPPY SMALL)

- z naturalnymi olejami i kwasami Omega 3 i Omega 6 (wpływają na odpowiednie nawilżenie włosa od wewnątrz)

- bez sztucznych konserwantów, barwników i polepszaczy smaku.

Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów karm: hypoalergiczne, bez kurczaka, bez zbóż, bez mączek, bez glutenu, przeznaczone do ras z białym włosem, czy jednobiałkowe. O szczegółowe karmienie i preferencje zapytaj najlepiej swojego hodowcy lub dietetyka weterynarii. W przypadku mojej Bichonki osobiście stosuję zasady: hypoalergiczna, bez kurczaka, bez zbóż, z dużą ilością naturalnych olejów i kwasów Omega 3 i 6 i dedykowana psom z wrażliwą skórą.

 

ZABAWKI DLA SZCZENIAKA

 

Naturalnie nasze małe szczenię będzie w pierwszym okresie dużo gryźć (z ciekawości, z nudy). Zaopatrzmy się w kilka różnego rodzaju gryzaków, zabawek i piłeczek, które dostarczą maluchowi zabawy i wrażeń. Dobrze sprawdzają się gumowe kości. Wielkość zabawki dostosujcie do wielkości psa. W przypadku naszych psów świetnie sprawdzają się zabawki oraz kości gumowe i kauczukowe firmy TRIXIE - mają żywe kolory, ciekawe kształty i różne wypustki, które dodatkowo masują dziąsła i czyszczą zęby. Ich ogromną zaletą jest ich wytrzymałość, Znajdziecie też takie o miętowym smaku, co pomaga w utrzymaniu świeżego oddechu u pupila.

 

 

 

Powyżej przytoczone zostały najważniejsze aspekty związane z powitaniem w domu nowego członka rodziny pod postacią szczeniaka rasy Bichon Frise.

Porady dotyczące bezpieczeństwa i zabawy mają zastosowanie również w przypadku innych ras.  

Pielęgnacja i karmienie powinny jednak uwzględniać indywidualne potrzeby i wymagania konkretnej rasy i warto się z nimi zapoznać już wcześniej. 

 

Pomimo powyższych wskazówek i zasad, pies rasy Bichon Frise wniesie w życie Twoje i Twojej rodziny mnóstwo radości, będzie Wam całkowicie oddany, a kochany - odda tą miłość po stokroć. Przygotuj się na dużą dawkę czułości, przytulania, lizania i miłości, bo przez kolejne kilkanaście lat – właśnie to Cię czeka.

 

 

TAGI: szczenię bichon frise, szczeniak w domu, szczenię w domu, szczeniak w domu co kupić, szczeniak porady, mały bichon frise, szczenię bezpieczeństwo, szczenię w domu jak się przygotować, zabawki dla szczeniaka, karmy dla szczeniaka bichon frise, szczeniak bichon frise

 

19 sierpnia 2018

ZOBACZ RÓWNIEŻ

 

 

 

KATEGORIE

szczenię

pielęgnacja

 

 

 

© 2018 Hodowla Bichon Frise / HEAVENLY BICHONS HOUSE